93- به بهونه ی 12اردیبهشت..!

یکی از معدود کسایی که نسبت بهشون ارادت خاصی پیدا کردم، شهید مطهری هستن!

این ارادت از شبی شروع شد که: حوصلم سریده بود و تا وقت شام هم یه یک  ساعتی مونده بود و بیکار بودم. سال دوم دبیرستان بودم اون موقع. رفتم سروقت کتاب خونه ی آجی بزرگه و تصمیم گرفتم یه کتاب شعری چیزی ور دارم و سرم گرم شه. تقریبا همه ی کتابای تو  کتابخونش رو خونده بودم. همه اکثرا دیوان های شعر بود و داستان های کوتاه. همه تکراری بود. چشمم خورد به کتاب "داستان راستان". همیشه از مادر اینا درباره ی کتاب های شهید مطهری زیاد شنیده بودم و اینکه امام درباره ی ایشون گفتن که :مطهری پاره ی تن من است! منم کنجکاویم همون لحظه گلیده بود که آخه مگه شهید مطهری کی بوده که امام اینجوری راجبشون حرفیده. ازونجا که من امام رو خیلی بیشتر از خیلی دوس دارم، این حرفشون واسم جالب میومد! کتاب رو ور داشتم. قدیمی بود. سال انتشارش واسه دهه 60. یه نگاهی سر سری به کل کتاب انداختم و تو دلم گفتم اوووف ...بینام جان خودتو آماده کن واسه ادبیات دو قرن پیش. اونم ادبیات از نوع روحانیت! احتمالا هیچی نخواهی فهمید اما حداقل واسه رفع بیکاری خوبه!

یادمه دقیقا کتاب رو ورداشتم و وسط اتاق دراز کشیدم و پای راستم رو هم انداختم رو پای چپم و کتاب رو باز کردم. اصولا وقتی میخوام یه چیزی رو بخونم باید از همون اولِ اولش بخونم. ینی مقدمه و همه چیزش رو باید بخونم بعد برم سروقت کتاب. شروع کردم به خوندن مشخصات کتاب و بعدش هم مقدمه..!یکی دو صفحه که خوندم مث برق گرفته ها از جا پریدم و سیخ نشستم و همونطور که انگشتم لایه صفحه ای که میخوندم، بود، صفحه ی مشخصات کتاب رو دوباره وا کردم و دیدم نه.. درست دیدم این مال شهید مطهری و مال دهه 60هستش و تازه چاپ هفتم هم هست! دوباره به صفحه ای که انگوشتم لاش بود برگشتم و شروع کردم به خوندن. میتونم به قطعیت بگم که فقط موقع خوندن مقدمه من 3بار، دقیقا سه بار برگشتم صفحه ی مشخصات رو نیگاه کردم تا مطمئن بشم این کتاب واقعا نوشته ی یه روحانی و چاپ دهه 60هست!! قلم روان و ساده و بی شیله و پیله ی این کتاب واقعا باعث تعجبم شده بود! شنیده بودم کتاب های شهید مطهری مال همه ی دوره ها و زمان هاست اما دیگه نه تا این حد. تو مقدمه ی کتاب یه جوری از مسئولین انتقاد کرده و حرف زده(دررابطه با چاپ کتابش) که آدم فک میکنه همین دیروز میخواسته کتابشو چاپ کنه!! واقعا جالب بود! و داستان های کتاب، که همه داستان هایی کوتاه از زندگی  ائمه اطهار(ع) هستند، همه با زبون خیلی روان و ساده ای نوشته شده تا عام و خاص، همه متوجه بشن. استاد مطهری تو مقدمه ی کتاب نوشتن که:

««این داستان ها هم برای «خواص» قابل استفاده است و هم برای «عوام»، ولی منظور از این نگارش تنها استفاده ی عوام است، زیرا تنها این طبقاتند که میلی به عدالت و انصاف و خضوعی در برابر حق و حقیقت  در آن ها موجود است و اگر با سخن حقی مواجه شوند حاضرند خود را با آن تطبیق دهند..»»

یا در یه قسمت دیگه از مقدمه ی کتاب میخونیم:

««در مدتی که مشغول نگارش یا چاپ این داستان ها بودم، بعضی از دوستان ضمن تحسین و اعتراف به سودمندی این کتاب، از اینکه من کارهای به عقیده ی آنها مهمتر و لازمتر خود را موقتا کنار گذاشته و به این کار پرداخته ام، اظهار تاسف می کردند و ملامتم مینمودند که چرا چندین تالیف علمی مهم را در رشته های مختلف به یکسو گذاشته ام و به چنین کار ساده ای پرداخته ام، حتی بعضی پیشنهاد کردند که حالا که زحمت این کار را کشیده ای پس لااقل به نام خودت منتشر نکن! من گفتم چرا؟ مگر چه عیبی دارد؟ گفتند اثری که به نام تو منتشر میشود لااقل باید در ردیف همان اصول فلسقه باشد، این کار برای تو کوچک است. گفتم مقیاس کوچکی و بزرگی چیست؟معلوم شد مقیاس بزرگی و کوچکی کار در نظر این آقایان مشکلی و سادگی آن است، و کاری به اهمیت و بزرگی و کوچکی نتیجه ی کار ندارند. هرکاری که مشکل است بزرگ است  هرکاری که ساده است کوچک!

اگر این منطق و طرز تفکر مربوط به یک نفر با چند نفر میبود، من در اینجا از آن نام نمی بردم، متاسفانه این طرز تفکر-که جز یک بیماری اجتماعی و یک انحراف بزرگ از تعلیمات عالیه ی اسلامی چیز دیگری نیست- در اجتماع ما زیاد شیوع پیدا کرده....»»

خدائیش شمابه چنین قلمی و چنین طرز تفکری چی میتونین بگین!؟ منِ بینام بانو ابدا انتظار نداشتم که یه روحانی شهید که کتاباش مال سال ها قبل از تولد منه، چنین جذبم کنه که به جای چند صفحه از کتابش واسه رفع وقت فراغتم،در عرض یک ساعت 70 صفحه از اون کتاب رو بخونم و ذره ای احساس خستگی نکنم. پس استاد مطهری که امام بعد از شهادتش فرمود:او از شخصیت هایی بوده که حاصل عمرم محسوب میشد!، واقعا استاده به تمام معنایی بوده! واقعا جذبش شدم! و از اون روز به بعد بود که هرجا حرفی سخنی از شهید مطهری بود با تمام وجودم مینشستم و گوش میدادم هرچند که خیلی کم از ایشون یاد میشه متاسفانه..!

تا امروز نمیدونستم تاریخ شهادتشون 11اردیبهشت بوده، فک میکردم 12بوده. اما الان از سایت motahari.org خوندم که:

««استاد مطهری در ساعت بیست و دو و بیست دقیقه سه شنبه یازدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ در تاریکی شب در حالی که از یکی از جلسات فکری سیاسی بیرون آمده بود یا گلوله گروه نادان و جنایتکار فرقان که به مغزش اصابت نمود به شهادت می رسد و امام و امت اسلام در حالی که امیدها به آن بزرگمرد بسته بودند در ماتمی عظیم فرو می روند.
سلام و درود خدا بر روح پاک و مطهرش...»»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

امروز 12 اردیبهشته و روز معلم....

خیلی دوس داشتم تک تک معلم هام رو میدیدم و از تک تکشون به پاس تمام زحمتهاشون سپاسگزاری و تشکر میکردم. امسال آخرین سالی بود که تو مکانی به اسم مدرسه حضور داشتم و با افرادی به نام معلم در ارتباط بودم..از اینجا به بعد دیگه باید "استاد" صدا کنیم معلم هامون رو...و چه بهتر که واژه ی قشنگ و با اصالت معلم، بمونه فقط واسه دبیران مدارس که با تمام وجودشون واسه دانش آموزهاشون مایه میذارن و دل میسوزونن...

معلم های گل و مامان عزیزم!

روزتون مبارک!

<><><><><><><><><><><><><><>

بینام نوشت:::

خیلی دوس داشتم یه مراسم بگیرم و از معلم اول ابتداییم تا دبیران پیش دانشگاهیمو دعوت کنم..بعدش هم از همشون به خاطر تمام شیطنت هام...تمام اذیت کردن هام...تمام حرفام...معذرت بخوام و بهشون بگم که آرزو به دلم موند یه بار مادر بیان مدرسه و ازتون بپرسن دخترمون چه طوره؟راضی هستین؟ و شما این جمله رو نگین:

خیلی باهوشه و درسشم خوبه اما...خیلی شیطونه!!!!!!نیشخندینی بلا استثنا تمام معلم هام همیشه همین جواب رو میدادن به مادرم...بعد به مامان میگفتم آخه مامان نشد یه بار یه معلمی پیدا بشه که "اما" نیاره موقع تعریف کردن از من!! و مامان هم آب پاکی رو میریخت رو دستم و میگفت: بچه جان مشکل از توئه نه معلم هات! خب کمتر شلوغ بازی در آر!!خجالت یاد روزای دبستان و راهنمایی بخیر...

یا علی..

/ 14 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهم نیس

اهاااااااااااای بی بی مرده کجایییییییییییی؟؟ مامانم اینا فردا دارن میرن شهری که مرحوم دانشجو بوده مراسمه و من بازم تنهام مثه همیشه اما زنگیدم دختر خالم بیاد پیشم اونم سن توئه کنکوری البته درس نخونه!قراره قدری انتگرال یادش بدم هرچند اصلا بیکار نیستم - کاش میشد فقط برا خودت زندگی کنی اما به خیلی از عزیزانت متعهدی و این نمیشه ینی محاله گاهی حق خسته شدن نداری چون خیلی دوسشون داری ینی عاشقشونی پس باید ادامه بدی حتی برخلاف میلت![متفکر] یا زهرا

منتظر محبوب

سلام. خب من الآن خیلی خجل و شرمگین و از این حرفام![خجالت] چون تا الآن وقت خیلی کمی برای کتابهای استاد مطهری گذاشتم و با این حرفهای تو در اسرع وقت می رم سراغ کتابهاش. یاد و نامش گرامی و جاودان...

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[گل] اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[گل] سلام علیکم[گل] امام سجاد علیه السلام فرمودند: كسي كه برای او دانشمند پند دهنده و راهنمايی كننده ای نباشد هلاك می شود.[گل] .....♥#########♥ .....♥#############♥ ...♥###############♥ ..♥#################♥..................♥###♥ ..♥##################♥..........♥#########♥ ....♥#################♥......♥#############♥ .......♥################♥..♥###############♥ .........♥################♥################♥ ...........♥###############################♥ ..............♥############################♥ ................♥#########################♥ ..................♥######################♥ ....................♥###################♥ ......................♥#################♥ ........................♥##############♥ ...........................♥###########♥ .............................♥#########♥ ...............................♥#######♥ ...................................♥###♥ .......................................♥

مهم نیس

من آدم متعصبی نیستم اما روی مقوله ی شهدا و حق بودنشون چرا هستم و دکترم شهید همین راهه بهت برنخوره خیلی بدم از نظرت راجع به دکتر اومد آخه بعیده کسی که کتابای دکترو بخونه اینطور ازش حرف بزنه میشه یه مثال از حرفایی که فقط به درد زمان خودش میخوره بزنی!!؟ببین درست نیست آدم درباره ی کسی که درست نمیشناسه همچین نظری بده در ضمن تنها نکته حرفای دکتر اینه که برای نسل امروز حرفها برای گفتن داره نمیدونم چرا همیشه همه چی با هم قاطی میشه بهتره با بزرگان و اساتید یه بحثی داشته باشی بعد اینطور بگی درضمن اگه وصیت نامه ی خیلی از شهدای انقلاب و جنگ رو مطالعه کرده باشی اومده که وقتی ساواک پیداشون میکرده دنبال کتابای دکتر میگشته که اگه پیداشون کردن یه پذیرایی حسابی ازشون بکنن فکر میکنی چرا؟!چون دین و انقلاب و حق توی کتابای شهید شریعتی بود! نمیدونستم که حرف زدن از زیر بار ظلم نرفتن و قیام و امام حسین و تنهایی علیو انتظار و از فاطمه (س) و زینب وار بودن حرفایی هس که فقط به درد زمان دکتر میخورده!!!

مهم نیس

لابد اینم میدونی که شهدای اسلام از قرنها پیش تا به حالا همه در یک راه واحد به شهادت رسیدن میدونی مردم کوفه هم وقتی علی(ع) توی محراب نماز شهید شد چی گفتن؟ گفتن مگه علی نمازم میخوند!؟میبینی همه چیز اونی نیس که تا حالا همه گفتن سعی کن خودت به این نتیجه برسی که یقین دارم اگه اهل حق باشی نمیرسی! میدونم میخوای بگی خودت به این نتیجه رسیدی ولی به هر حال من حرفمو گفتم بقیه ش با خودت!ساده نیست از آدمایی که بنیانگذار خط فکر و اندیشه ی یه ملتن یه حرفی بگی و بگذری!بهتره با دلیل و منطق یه حرفی رو بزنی!!

مهم نیس

من دلم میخواد وقتی سوالی میپرسم دقیقا جوابشو بگیرم عرض کردم کدوم صحبتاش فقط به درد زمان خودش میخوره اتفاقا من کتابای مطهری رو هم خوندم و به اون سایت مبارک هم سر زدم بهتره کتاب طرحی از یک زندگی که همسرشون درباره شهادت ایشون نوشتن رو مطالعه بفرمایید درضمن تاریخ ادبیات آخر کتاب سوم متوسطه هم از ایشون با نام شهید یاد کردن!درضمن من عادت ندارم با کسی که بدون سند و مدرک حرف میزنه بحث کنم من خیلی وقته با کسی بحث نمیکنم در هیچ موردی چون آدما از حوصله م خارجن و فقط با هم بودن ارزش داره و دیگه هیچ بالاخره در این موارد بحث پیش میاد اما دلخوری چیزه خوبی نیس بینام کم حوصله!

غریب آشنا

گرامی باد یاد و خاطره استاد مطهری و روز معلم![لبخند][گل][گل][گل]

آنتی زال

اگه میدونستی که مطهری همونیه که ایرانی ها رو به خاطر 4شنبه سوری احمق فرض کرده بازهم راجبش اینجوری می نوشتی؟؟؟مطهری همونیه که فردوسی رو به خاطر 30 سال زحمتش شاهنامه محکوم کرده بازهم مطمئنی که ارادت داشتی!!

غریب آشنا

سلام نظرات رو خوندم خیلی جالب بود واسم[قلب][دست] من نمیتونم در مورد دو استاد نظر بدم! استاد شریعتی و استاد شهید مطهری اینا هر کدام شخصیتهای بزرگی واسه خودشون بودند! اما یه چیز اشتباه بزرگیه! مقایسه دو استاد!!! استاد شهید مرتضی مطهری(ره) با استاد شریعتی! اینها اصلا قابل مقایسه نیستند! درسته استاد شریعتی شخص بزرگ و اسلام شناس خوبی بود اما در برابر استاد گذاشتنش ظلم بزرگیه به استاد شهید! استاد شهید کسیکه که با زحمات شبانه روزی، با کلاس های درس و ارتباط مستقیم با دانشجویان و مردم و مناظرات آنچنانی، مطالعات آنچنانی و زحمات آنچنانی و... خودش رو فدایی اسلام کرد! استاد شهید یک تئوریسین بود! استاد شهید یه علامه ، فقیه و مجتهد ، فیلسوف و متفکر ، اسلام شناس ، مسلمان و مومن به تمام معنا و... بود! استاد شهید رو حتی دشمنان منصفشون هم مدحش میکنند! استاد شهید رو من ازش تعریف نمیکنم! نوشته های استاد رو هرکسی خونده عاشق به تمام معنای استاد شده! ...

غریب آشنا

استاد کسی که نوشته هاشون، ایشون رو برای ما به تصویر کشیده! استاد عطر خوشبوییه که خود میبوید نه آنکه... کسانی که استاد رو نقد میکنند و یا با هم عصرانشون مقایسه میکنند یا نوشته های استاد رو اجمالا هم مطالعه نکردند و یا از سر تعصب با روحانیت و لباس روحانیته که در حق ایشون ظلم میکنند... من خودم از روزی که نوشته های ایشون رو دارم مطالعه میکنم واقعا جای خالی ایشون رو امروز حس میکنم! ترور ناجونمردانه ایشون، خودش حکایت از این میکنه که چه خار بزرگی بودند در چشم دشمنان اسلام و قرآن! اصلا قادر به وصف عظمت استاد نیستم...